• 1
  •  
  •  
  •  
  •  
    1
    Udostępnij

35 total views, 0 views today

Zakochałem się w „Locie nad kukułczym gniazdem”. Książka powaliła mnie na kolana – podobnie jak film, który był wiernym odwzorowaniem powieści. Jednak z nóg zwaliła mnie nie tylko treść, ale również ceny używanych egzemplarzy.

Wiele spekulowano na temat tego, jak powstała ta powieść. W internecie można natknąć się na wywiad z Kenem Kesey’em, w którym został zapytany czy pisał „Lot” pod wpływem LSD. Pisarz był znany z liberalnego stosunku do substancji psychoaktywnych.

 

Jeśli czytaliście tę książkę, to mogliście mieć wrażenie, że niektóre fragmenty zostały napisane przez kogoś, kto ma nadmiernie pobudzoną wyobraźnię. Jednak Kesey zaprzeczył, że pisał pod wpływem narkotyków, twierdząc, że nie potrafiłby się skupić na pracy.

 

Jednak na długo przed powstaniem książki, Ken Kesey pracował jako wolontariusz w szpitalu psychiatrycznym. I zdarzało się, że chodził do pracy po zażyciu LSD. Może to miało wpływ na jego późniejsze dzieło? Tego się już nigdy nie dowiemy.

 

Historia opowiedziana jest oczami jednego z pacjentów szpitala psychiatrycznego. Pewnego dnia do szpitala zostaje przywieziony niejaki Randle Patrick McMurphy – narwaniec i hazardzista, który udaje chorego psychicznie, żeby uniknąć więzienia.

 

McMurphy chce rozruszać bojaźliwych pacjentów szpitala, co nie podoba się Wielkiej Oddziałowej. Książka jest metaforą życia w czasach, w których tworzył Ken Kesey. Autor sprzeciwia się w ten sposób wpływowi wywieranemu przez rząd na obywateli.

 

Okładka, którą znalazłem, zdobi pierwsze wydanie „Lotu nad kukułczym gniazdem”. Książkę wprowadziło na rynek wydawnictwo Viking Press w 1962 roku. Na ebay’u można znaleźć to wydanie, a jego ceny wahają się między 500 a 800 dolarów.

 

Jeśli ktoś z Was jest wielkim fanem Ken’a Kesey’a, to znajdzie nawet egzemplarze z zamaszystym podpisem autora. Gdybym miał 750 dolarów, to sam bym sobie kupił. Tymczasem, mogę jedynie popatrzeć i pomarzyć. A Wy kupilibyście książkę z podpisem?

 

Na koniec – zaciekawiła mnie jedna z ofert sprzedaży, bo kwota opiewała na ponad 3000 dolarów. Jeśli mnie mój angielski nie myli, to ten egzemplarz jest tak astronomicznie drogi ze względu na błąd znajdujący się na stronie dziewiątej i we fragmentach na stronach 85-86 (niepoprawione zdanie). Dokładna cena tego egzemplarza to 3145,5 dolarów.

 

ken kesey
Fot. Okładka – Ken Kesey

Related posts: