• 1
  •  
  •  
  •  
  •  
    1
    Udostępnij

46 total views, 0 views today

Ostatnią książką, jaką przeczytałem, jest „Blade Runner” Philipa K. Dicka. Nigdy nie interesowałem się science-fiction, ale lubię wgryzać się w życiorysy artystów, a Dicka po prostu kojarzyłem. Jego burzliwa biografia sprowokowała mnie, żeby sięgnąć po jedną z jego najpopularniejszych książek.

Akcja ma miejsce w San Francisco w 2021 roku (w oryginalnej wersji utworu był to rok 1992). Tematyką powieści jest problem wspólnej egzystencji ludzi i androidów oraz to, co Philip K. Dick lubił najbardziej, czyli rozważania na temat sensu człowieczeństwa.

Czytając tę powieść, nie wierzyłem, że Philip K. Dick tak po prostu potrafił wymyślić nasze czasy. W głowie miałem tylko to, że akcja powieści toczy się ledwie “za 3 lata”. Pomysły Dicka są nieprawdopodobne – w innej książce historia zaczyna się od kłótni bohatera z drzwiami. Wyobrażacie to sobie?

To dokładnie tak, jakbyście Wy pokłócili się w pracy z ekspresem do kawy o to, że odmawia Wam zrobienia cappuccino. Musicie poznać prozę Dicka, zwłaszcza jeśli jesteście fanami science-fiction albo oglądaliście kinową wersję Blade Runnera.

Słyszałem, że Dick miał pewną fobię po premierze pierwszej wersji filmu. Obawiał się, że Harrison Ford dostał na niego zlecenie i będzie chciał go usunąć jak androida.

Jak przystało na powieść science-fiction, okładka przyciąga uwagę na równi z treścią. Akurat w moje ręce trafiło wydanie ze srebrną, świecącą obwolutą, którego tu nie pokażę (brak dobrego sprzętu). Jednak poszperałem w sieci i trafiłem na kilka intrygujących ilustracji, by za chwilę trafić na stronę zbierającą okładki książek Philipa K. Dicka z CAŁEGO ŚWIATA. Oczywiście są też nasze polskie wydania.

Jeśli ktoś z Was jest wielkim fanem prozy Dicka, to polecam kliknąć w ten link i zapoznać się ze skanami okładek. Jest ich sporo. Niektóre są tak surrealistyczne, że Salvador Dali by się nie powstydził. Warto spojrzeć na wersje rosyjskie, polskie, tureckie, portugalskie, niemieckie i francuskie.

Mnie zaintrygowała okładka wydawnictwa Signet Book. Wydanie z wczesnych lat 70-tych. Na ebay’u znalazłem dość sfatygowane wydania, a ich ceny wahały się od 25 do 139 dolarów.

 

Blade Runner
Fot. Okładka Blade Runner

Related posts: