• 1
  •  
  •  
  •  
  •  
    1
    Udostępnij

29 total views, 0 views today

Miałem duży kłopot z tą powieścią. „Rok 1984” nie należy do lekkiej i przyjemnej prozy. Język jest dość trudny, pojawiają się nowe słowa i jeśli zależy Ci na zrozumieniu tego, co autor chciał przekazać, to powinieneś się mocno skupić.

 

Przechodząc do fabuły – jest to futurystyczna antyutopia zawierająca liczne podteksty polityczne. George Orwell opublikował powieść w 1949 roku, ale współczesny czytelnik będzie miał wrażenie, że czyta opowieść napisaną przez kogoś, kto doskonale poznał realia współczesności.

 

Co ciekawe, Orwell napisał „Rok 1984” pod wpływem własnych doświadczeń, kiedy przebywając w Hiszpanii, miał do czynienia z praktyczną stroną ustroju stalinowskiego. W Polsce, aż do upadku systemu komunistycznego (1989), książka była zakazana przez cenzurę.

 

Dzięki Orwellowi, do kultury masowej przeniknęły pewne słowa – Wielki Brat, nowomowa czy nieosoba (polityk odsunięty od wpływów lub obywatel o wrogich lub nieortodoksyjnych poglądach politycznych).

 

Jeśli interesuje Was pierwsze amerykańskie wydanie powieści, to można je kupić za około 150 dolarów – przynajmniej ja takie znalazłem na ebay’u. Jeśli o mnie chodzi – wolałbym edycję z okładką, którą możecie obejrzeć poniżej.

 

Naprawdę ciekawa ilustracja. Na dodatek czerwone gwiazdki w rogach sprawiają, że trudno oprzeć się wrażeniu, że mamy tu jakieś nawiązania do stalinizmu. Dobre okładki cechują się trafnym nawiązaniem do treści i tym pazurem, który pierwszy przyciąga czytelnika i skłania do zajrzenia do środka.

 

Jeśli jeszcze nie czytaliście „Roku 1984”, to polecam to nadrobić. Niewiele jest książek, które z taką dokładnością opisują odległą przyszłość, które jest dla nas teraźniejszością.

 

Rok 1984
Okładka książki “Rok 1984”

Related posts: