• 19
  •  
  •  
  •  
  •  
    19
    Udostępnienia

254 total views, 0 views today

Bycie kobietą nigdy nie było łatwe, jednak w porównaniu z okresem międzywojennym, najtrudniejsze czasy mamy już za sobą. Dzisiaj środowiska feministyczne są przede wszystkim obiektem kpin, ale w latach dwudziestych i trzydziestych, takie organizacje zaciekle walczyły o to, by kobiety zaczęto traktować jak ludzi. Zakazów i nakazów nie brakowało, zresztą sprawdźcie sami.

 

I choć już wtedy mało kto traktował feministki poważnie, to głoszone przez nie idee, ani trochę nie straciły na ważności. Wciąż trzeba rozmawiać o równości, której brakuje, dlatego powstał ten tekst.

 

PEWNE ZAWODY BYŁY POZA ZASIĘGIEM KOBIET

 

Przed wybuchem I Wojny Światowej kobiety nie stanowiły siły roboczej w fabrykach. Dopiero w momencie, kiedy potrzebna była rozbudowa przemysłu ciężkiego i wojennego, pojawił się problem braku rąk do pracy.

 

Zupełnie przypadkiem, rozpoczął się okres, kiedy kobiety coraz częściej zarabiały pieniądze w różnych zawodach i przestały być wyłącznie kurami domowymi. Pojawiły się jednak restrykcje, które utrudniały im znalezienie zatrudnienia. Faceci wciąż uważali, że miejsce kobiety jest w kuchni.

 

W USA pojawiły się regulacje prawne, które określały, kiedy, gdzie i jak kobieta mogła pracować. W niektórych stanach kobiety nie mogły pracować z mężczyznami w miejscach, gdzie „kobiece zachowanie mogłoby mieć negatywny wpływ na mężczyzn” – na basenie, w taksówce albo w obsłudze kręgielni.

 

Co ciekawe, w Polsce funkcjonowało podobne prawo. Dzisiaj już nikogo nie dziwi wspólna praca kobiet i mężczyzn. Jednak w 1925 roku, uchwalono zapis, że kobiety nie można było zatrudniać do pracy w warunkach niebezpiecznych dla moralności i dobrych obyczajów.

 

BEZPRAWIE SEKSUALNE WOBEC KOBIET I DZIEWCZYNEK!

 

Tyle się mówi o tym, że czerwonoarmiści podczas „wyzwolenia” Polski z rąk Nazistów, gwałcili Polki i Niemki. Jednak mało kto pamięta, że również w latach 20-tych XX wieku kobiety i dziewczynki przeżywały w naszym kraju piekło.

 

Żarty na temat gwałtów pojawiały się w gazetach, żeby można było o tym pogadać przy piwie, więc dla przedwojennych czytelników musiało to być kurewsko śmieszne, a dla współczesnego człowieka przerażające.

 

Na obmacywanie przypadkowych dziewczyn na ulicach, nikt się nawet nie oburzał, bo mówiło się na to „podryw”. Gwałty w ciemnych alejkach po nocach były tak powszechne, jak dzisiaj trąbienie na siebie w korkach albo odgłos syreny strażackiej rozbrzmiewający w środku wielkiego miasta. Jeśli ktoś widział gwałconą kobietę, to pomyślał tylko przelotem, że facetowi „trochę gorzej poszły zaloty”.

 

W prawdzie za czyny pedofilskie, groziło 10 lat ciężkiego więzienia, ale wątpię, że w historii Polski istniał człowiek, który odsiedział choć połowę z tego – choć oficjalnych statystyk nie prowadzono. Sądy leciały sobie w kulki, a sprawiedliwość w zasadzie nie istniała.

 

Głośna była sprawa pewnej szajki pedofilskiej grasującej w Poznaniu. Feliks Piekucki, szef szajki, został skazany na półtora roku więzienia, mimo że odbył stosunek seksualny z dziewczynką poniżej 14 roku życia.

 

Tygodnik kryminalno-sądowy „Tajny Detektyw” pisał o poznańskiej aferze z udziałem podpułkownika Piekuckiego:


 

Nakryto od razu całe gniazdo starych lowelasów i zwyrodniałych erotomanów, oraz ich wyuzdane pomocnice, które dostarczały nieletni towar.

 

W zbiorach Piekuckiego oraz jego kumpli – zwyrodniałych miłośników małych dziewczynek – znaleziono ponad 150 fotografii o charakterze pedofilskim.

 

Mimo to, sąd uznał, że nie można zamknąć Piekuckiego na tak długo, ze względu na jego działalność społeczną i wybitne zasługi dla narodu. W końcu ten bydlak był współorganizatorem powstania wielkopolskiego i pierwszym komendantem Poznania po odzyskaniu niepodległości.

 

JAK W POLSCE PŁACONO KOBIETOM?

 

Prawo nakazywało płacić im tyle samo, co mężczyznom, za wykonanie pracy o tej samej wartości. W praktyce wszyscy mieli to w dupie, więc faceci zarabiali więcej od kobiet. Kończyło się to tak, że kobieta mogła liczyć na dwa razy mniej pieniędzy niż facet wykonujący taką samą robotę.

 

A najgorsze było to, że nawet w zawodach, które wykonywały prawie same kobiety (np. przemysł włókienniczy), faceci zarabiali więcej. Jednak tu dyskryminacja była na poziomie 30-procentowej różnicy w wypłacie.

 

Koniec końców, faceci byli odpowiedzialni za około 80% bogactwa poszczególnych domów, więc to z tamtych czasów pochodzi model polegający na tym, że to mężczyzna jest głową rodziny.

 

PRAWO KARNE WOBEC KOBIET

 

Na ziemiach polskich, ciekawa była sytuacja prawna kobiet. Mianowicie, kobieta, która zabiła własne dziecko podczas porodu, otrzymywała łagodniejszą karę, niż za zwykłe zabójstwo. Co ciekawe, istniejące w tamtych czasach organizacje feministyczne, walczyły o prawo do przerwania ciąży do 12 tygodnia.

 

W latach 20-tych XX wieku uregulowano również sytuację prostytutek. Kobiety lekkich obyczajów miały obowiązek poddawania się kontrolom lekarskim. Karane było zarażanie chorobami przenoszonymi drogą płciową.


 

CIĄŻA POWODEM BEZROBOCIA WŚRÓD KOBIET

 

Wiedzieliście, że aż do końca lat 70-tych, nie istniała ochrona kobiet w ciąży i mam? W latach 20-tych i 30-tych, kobiety w ciąży i matki, miały kłopot ze znalezieniem pracy. Jeśli pracodawca dowiadywał się, że jego podwładna zaszła w ciążę, to niemal natychmiast wyrzucał ją z pracy, tłumacząc to tym, że na pewno spadnie jej produktywność.

 

Dochodziło do tego, że kobiety musiały ukrywać ciążę tak długo, jak to było możliwe. Nosiły luźne ubrania, dzięki czemu nie dało się zauważyć zmian w wyglądzie. W USA ciuchy dla kobiet w ciąży były niejednokrotnie reklamowane hasłami nawiązującymi do „skutecznych sposobów ukrywania ciąży przed pracodawcą”.

 

Trzeba podkreślić fakt, że choć na świecie kobiety miały różne prawa i obowiązki, to trend był podobny. Panie nie za wiele mogły, choć już wtedy wywalczyły sobie dużo praw względem zamierzchłej przeszłości. Po kolejnych stu latach, równouprawnienie staje się jeszcze wyraźniejsze i oby tak dalej.

 

 

Materiały źródłowe:

Poznań – Nasze miasto

O modzie

Mental Floss – kobiety w USA

Kobiety w II Rzeczpospolitej

Życie codzienne w Polsce

Focus – o gwałtach i molestowaniu kobiet w II Rzeczpospolitej

Related posts: