CZYTELNIA/FILMOTEKA

książki godne polecenia

Pewnie zadawaliście sobie już pytanie – dlaczego warto czytać książki? Dla większości ludzi odpowiedź jest prosta – dla rozrywki lub poszerzenia horyzontów. Jeśli interesują Was książki które warto przeczytać, to nie mogliście lepiej trafić. Zapraszam do zapoznania się z moim prywatnym zestawieniem. „Czytelnia” to projekt, który opracowuję od lat, zapisując w pamięci najlepsze tytuły, ale dopiero tutaj mogę się tym podzielić z innymi.

Na poniższej liście znajdziecie zarówno tytuły “rozrywkowe” jak również te, z których się czegoś nauczycie. Mam nadzieję, że ta zakładka pozwoli Wam wzbogacić prywatną biblioteczkę o kolejną ciekawą książkę.

Jednak znajdziecie tutaj nie tylko książki warte przeczytania. Zamierzam się z Wami dzielić wszelkimi tekstami kultury jakie zapadły mi w pamięć. Tym sposobem znajdziecie tutaj również dobry film na wieczór z żoną lub seriale warte obejrzenia.

Zachęcam Was do śledzenia tej zakładki, bo od czasu do czasu będę poszerzał jej zasoby o najlepsze tytuły w moim subiektywnym rankingu.

 

KSIĄŻKI GODNE POLECENIA

Książki to nie tylko druk. To także element popkultury, bo okładki, ilustracje i filmy nie zrobią się same. W tej części strony, chcę Ci opowiedzieć o książkach inaczej niż poprzez subiektywne recenzje. Tu ich nie znajdziesz, ale dowiesz się czegoś ciekawego o okładkach książek, dawnych wydaniach, drogich kolekcjonerskich wersjach i autorach ilustracji. Ciekawe? Zapraszam!

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet – Trzy pierwsze pozycje zajmuje SAGA MILLENNIUM autorstwa nieżyjącego już Stiega Larssona. Szwedzki pisarz stworzył niepowtarzalny klimat, który został rozbudowany w kolejnych częściach cyklu. Mówi się, że Larsson miał zaplanowane więcej części MILLENNIUM. Niestety, nie dożył nawet publikacji pierwszej z książek. Za życia powtarzał, że napisane powieści są jego funduszem emerytalnym. Nie mógł się przecież spodziewać, że opowieści o dziennikarzu śledczym Mikaelu Blomkviście i tajemniczej hakerce Lisbeth Salander okażą się światowymi bestsellerami.

Dziewczyna, która igrała z ogniem – Jeśli opis pierwszej części Cię nie przekonał, to chciałbym dodać, że Stieg Larsson doskonale oddał klimat Szwecji. Choć Skandynawia nie jest wcale na końcu świata, Polacy wciąż mało wiedzą na temat tych niezbyt odległych krain. Warto sięgnąć do kryminału z doskonale skonstruowaną fabułą, by przy okazji poznać zimną i pragmatyczną Szwecję.

Zamek z piasku, który runął – Dodam jeszcze, że wszyscy ludzie zainteresowani dziennikarskim fachem, powinni pochłonąć całą trylogię. Dowiecie się wiele na temat funkcjonowania redakcji największych gazet jakie znacie. Na koniec warto dodać, że istnieją jeszcze dwie powieści osadzone w tym uniwersum, ale według mnie nie warto zawracać sobie nimi głowy. Co nas nie zabije i Mężczyzna, który gonił swój cień to zwykły skok na kasę w marnym wykonaniu. Jestem z tych, którzy sądzą, że tylko Stieg Larsson miał prawo opisywać losy bohaterów sagi, którą stworzył.

TOJestem wielkim fanem twórczości Stephena Kinga i mogę z czystym sumieniem polecić (jak również odradzić) różne pozycje z dorobku pisarza. TO jest jedną z tych książek, które prezentują wszystkie cechy składające się na twórczy wizerunek Kinga. Mamy do czynienia z opasłym tomiszczem zawierającym liczne wątki, historie i postacie. Na początku człowiek ma wrażenie, że się w tym nie połapie, bo na dodatek fabuła jest prowadzona dwutorowo. Jednak po pewnym czasie okazuje się, że TO jest przerażające, bo nie jest tylko postacią z książki. Tak samo jak Bill Jąkała albo Richie Tozier to chłopaki z sąsiedztwa, bo nie wiedzieć kiedy, czytelnik stał się kolejnym mieszkańcem nawiedzonego przez demony Derry w stanie Maine.

Myszy i ludzie – Klasyka, obok której nie powinno się przechodzić obojętnie. Właściwie książkę można przeczytać podczas jednej niezbyt długiej podróży pociągiem (chyba, że często jeździcie w kierunku Warszawy i z powrotem, wtedy tę książkę przyswoicie podczas czekania na opóźniony pociąg). Mówiąc prościej – jest to opowieść o bezwarunkowej przyjaźni, ludzkich tęsknotach i marzeniach. George i Lennie żyją w latach 30-tych XX wieku, tułają się od rancza do rancza, próbując zarobić na życie. Przy okazji polecam również film na motywach powieści.

Lot nad kukułczym gniazdem – Tego dzieła nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Choć doskonale znałem ten tytuł, a nawet obejrzałem film – książkę przeczytałem dopiero dwa lata temu przed świętami Bożego Narodzenia. Wokół powieści Kena Keseya narosło wiele mitów, tym bardziej warto ją przeczytać i wyciągnąć własne wnioski. Ja byłem urzeczony klimatem, jaki stworzył pisarz. Dramatyczne wątki i opisy życia codziennego pacjentów szpitala psychiatrycznego przeplatały się z humorem i beztroską, o której wielu „wolnych” ludzi może tylko pomarzyć. Lot nad kukułczym gniazdem to nie tylko doskonała książka, ale również przyjemna odskocznia od codziennych problemów. Człowiek szybko przywiązuje się do bohaterów.

Bastion – Kolejna książka Stephena Kinga. Jeśli interesuje Was postapokaliptyczna wizja świata, powinniście przeczytać tę pozycję. Jest doskonale napisana, ale podobnie jak TO ma ponad 1000 stron. Jednak nie powinna Was zrażać objętość tej książki, ponieważ King zbudował niepowtarzalny klimat, dzięki któremu na wiele godzin zapomnicie o realnym świecie. Rok temu wciągnąłem tę książkę nadzwyczaj szybko i to nie dlatego, że lubię grube książki. Bohaterowie Bastionu byli tak realni, że kiedy o nich czytałem, miałem wrażenie, jakbym tam z nimi był i przeżywał to wszystko, co zaserwowała wyobraźnia pisarza. Poezja, polecam serdecznie!

A Wy, jakie znacie książki godne polecenia? Dajcie mi znać na maila.

 

SERIALE WARTE OBEJRZENIA

Breaking Bad – serial o nauczycielu chemii, który łączy siły z byłym uczniem, by wspólnie otworzyć laboratorium chemiczne. Jednak ich biznes nie jest legalny, bo panowie postanawiają produkować i sprzedawać meta-amfetaminę. Jeśli oglądałeś już całą serię, to ciekawostki z Breaking Bad na pewno przypadną Ci do gustu.

Better Call Saul – ten serial powstał na kanwie wydarzeń z Breaking Bad. Koniecznie obejrzyjcie go dopiero po zapoznaniu się z pierwowzorem. Jednak zanim to zrobicie, przeczytajcie moją recenzję Better Call Saul.

Stranger Things – ten serial ma doskonałą fabułę, klimat i obsadę. Jeśli szukacie produkcji, przy której będziecie mogli się odprężyć i powspominać lata 90-te, to ST powstało specjalnie dla Was. Zajrzyjcie również do artykułu, w którym zebrałem easter eggs ze Stranger Things – obszerny zbiór ciekawostek.

A Wy, jaki serial polecacie?

 

Blogi, które warto obserwować

Geek Kocha Najmocniej – Blog kulturalny prowadzony przez Karolinę Sypniewską i Piotra Kowala. Jeśli jesteście fanami komiksów i mangi, to znajdziecie tam bardzo dużo ciekawych artykułów i recenzji. U mnie nie przeczytacie zbyt wiele o komiksach, więc odsyłam Was do specjalistów.

Stay Fly – Na blogu Jana znajdziecie tematy dotyczące popkultury, ostatnich wydarzeń, tematyki lifestyle’owej, pracy, a nawet podróżowania. Autor ma ciekawy styl pisania. Czytelnik płynie przez tekst tak szybko, że prawie każdy wpis jest za krótki. Czytajcie, bo u mnie też lifestyle’u brak (podobnie jak komiksów).

Czytam Recenzuję – Rafał prowadzi bloga książkowego (na którym zostałem już kiedyś doceniony za wpis o pisarzach, którzy żałowali stworzenia swoich największych dzieł ). Jeśli interesują was rzetelne recenzje nowych i troszeczkę starszych książek, to zaglądajcie pod ten adres. Rafał czyta i recenzuje głównie książki reporterskie, ale od czasu do czasu sięga po dobrą prozę i poezję. No i nie brakuje tam tematów około książkowych, więc sprawdzajcie.

Pozycje Obowiązkowe – Jeszcze jeden blog książkowy, który mogę z czystym sumieniem polecić. Podoba mi się podejście autorki bloga do książek – na świecie jest ich zbyt dużo, żeby tracić czas na byle co. Jeśli chcecie przeczytać coś dobrego, to zajrzyjcie na tego bloga i poznajcie opinię specjalistki od znajdowania chwili z książką.

Prezydent Internetu – „Nolifestyle, popkultura, feminizm” – oto motto tego bloga, a jednocześnie najkrótszy opis jego zawartości. Znajdziecie tam artykuły, recenzje, fanfiki i wiele innych utworów związanych z popkulturą. Autorka ma bogatą wyobraźnię i pisze dobre teksty.