Zrozumieć Breaking Bad – ciekawostki muzyczne z serialu

Zrozumieć Breaking Bad - ciekawostki muzyczne z serialu
  •  
  •  
  •  
  •  

Breaking Bad to o tyle wdzięczna produkcja, że każdy może wyciągnąć z niej coś dla siebie, a dzięki kreatywności Vince’a Gilligan’a, dochodzi do tego dowolność interpretacji. Wiedzieliście, że w Breaking Bad nawet kolor ubrań bohaterów miał znaczenie? Dzisiaj przedstawię Wam kilka najważniejszych utworów muzycznych, które pojawiły się w serialu.

Dzisiaj zależy mi na czymś, co kocham prawie tak samo mocno jak literaturę i kinematografię – muzyka. Ścieżka dźwiękowa zawsze była istotna, ale w Breaking Bad zdaje się być tak ważna jak lewa ręka u mańkuta. Nie powiem, że nie znam innego filmu/serialu, w którym muzyka jest równie ważna. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że w Breaking Bad mamy ucztę dla uszu.

AMERICA – A HORSE WITH NO NAME

Właśnie ta piosenka zainspirowała mnie do napisania tego tekstu. Każdy, kto oglądał produkcję Vince’a Gilligan’a doskonale wie, jak ważny jest dla niego zbudowanie klimatu całej opowieści. A horse with no name zostało skomponowane w 1971 roku do debiutanckiego albumu grupy. Utwór porusza problem samotności, wyobcowania i ucieczki od społeczeństwa. Z każdą kolejną zwrotką opowieść staje się coraz bardziej surrealistyczna, a ostatnie słowa sugerują ostateczną destrukcję wyobcowanego człowieka. Mamy tu doskonały obraz Waltera White’a.

THE INK SPOTS – ADDRESS UNKNOWN (1974)

Piosenka otwierająca pierwszy sezon Better Call Saul, od której aż bije nostalgią i ponurym sentymentalizmem. Wielkich fanów Breaking Bad podczas słuchania tej piosenki i patrzenia na pierwsze minuty serialu będzie ściskało w dołku. Przynajmniej mnie ścisnęło. Piosenka opowiada o nieuchronności nadchodzącego rozstania. Podmiot liryczny opowiada o tym, że wie doskonale, iż musiał nadejść moment, kiedy ta druga osoba znika. To nieuchronne w życiu każdego człowieka, ale my znamy okoliczności, w jakich kończyła się seria Breaking Bad.

PRINCE FATTY – SHIMMY SHIMMY YA

Vince Gilligan ma chyba zamiłowanie do reggae. Powyższa piosenka to jedna z wielu puszczonych w całym serialu. Choć zdecydowanie nie są to moje klimaty, to te rytmy i tak kojarzą się wyłącznie z Breaking Bad, a nie z siedzeniem przy fajce wodnej. Cóż, w świadomości ludzi, reggae w pewnym stopniu kojarzy się z wyzwoleniem i narkotykami, więc może dlatego wybór Vince’a Gilligan’a padł właśnie na ten gatunek. Scenarzysta jest znany z wyjątkowej skrupulatności w budowaniu projektów.

YELLOWMAN – ZUNGGUZUNGGUGUZUNGGUZENG

Kolejny przedstawiciel gatunku reggae, o bardzo dziwnym i trudnym do powtórzenia tytule. To trzeba przesłuchać. W tekście znajdziecie mnóstwo błędów stylistycznych, więc możliwe, że twórcy BB przemycili ten kawałek, bo kojarzy się z potocznym wymiarem ludzi ulicy.

THE ASSOCIATION – WINDY

Piosenka miała swoją premierę w 1967 roku. Vince Gilligan nauczy Cię pięknej historii amerykańskiej muzyki. Wydał ją zespół The Association. W roku premiery piosenka była prawdziwym hitem i wylądowała na #1 listy „Billboard Hot 100”. W Breaking Bad piosenka pojawiła się na początku odcinka Half Measures, gdzie tekst miał wydźwięk ironiczny i był aluzją do uzależnionej od mety prostytutki Wendy.

Who’s tripping down the streets of the city

Smiling at everybody she sees

Who’s reaching out to capture a moment

Everyone knows it’s Windy

TOMMY JAMES & THE SHONDELLS – CRYSTAL BLUE PERSUASION

Ta piosenka również jest stara jak świat. Pochodzi z 1968 roku (przepraszam wszystkich 49-latków). W Breaking Bad piosenka towarzyszyła scenie, w której Walter White produkował swoją krystaliczną, niebieską metę, która stała się jego znakiem rozpoznawczym. Przy okazji montaż był przeprowadzony w taki sposób, że parodiował 17 odcinek z 24 sezonu Simpsonów. Twórcy Breaking Bad po raz kolejny zabawili się formą. Myślę, że za to najbardziej kochamy ten serial.

MUZYKA ZNAKIEM ROZPOZNAWCZYM BREAKING BAD

Jak widzicie, muzyka to istotny element każdej produkcji telewizyjnej czy kinowej, jednak w Breaking Bad dobór ścieżki dźwiękowej miał szczególne znaczenie. Vince Gilligan starannie dobrał wszystkie piosenki do scen, w których występują.

ŹRÓDŁA:

Zdjęcie tytułowe – kadr z serialu Breaking Bad.

6 Comments on “Zrozumieć Breaking Bad – ciekawostki muzyczne z serialu”

  1. Wstyd się przyznać, bo od jakiegoś czasu prowadzę bloga poświęconego filmom i serialom i niestety puki co nie oglądałam tego serialu, ale w końcu muszę to nadrobić i masz rację ta muzyka jest dość interesująca 🙂

  2. Całkiem ładnie piszesz 🙂 Nawet zachęciłeś mnie do obejrzenia BB.
    Temat zaciekawił mnie kosmicznie, ponieważ uwielbiam muzykę. Ale nigdy w życiu nie oglądałam Breaking Bad 😛 Brakuje mi tutaj tylko podlinkowanych utworów – naprawisz? 😉

    1. Pewnie 🙂 Myslalem na początku o podlinkowaniu, ale ostatecznie z tego zrezygnowałem. Naprawię 😉 Dzięki za polubienie strony i zachęcam do obejrzenia BB, a potem Better Call Saul 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *