Stranger Things jakiego nie znacie – CIEKAWOSTKI z serii

stranger things
 • 8
 •  
 •  

272 total views, 1 views today

Dzika fascynacja serialem Stranger Things trwa w najlepsze od zeszłego roku, kiedy pojawił się pierwszy sezon. Ja byłem wtedy na etapie oglądania starych polskich filmów, więc w zasadzie całkiem mnie to ominęło. W tym roku zakochałem się w Breaking Bad, Better Call Saul i w House of Cards.

Jednak po premierze drugiego sezonu nawet do mnie dotarły informacje o nowej produkcji Netflixa, która szturmem podbiła serca milionów ludzi na całym świecie. Filmweb pokazał mi, że Stranger Things jest na 82% w moim guście, ale przekonała mnie dopiero ogólna ocena na poziomie 8,5. Jeśli ktoś poluje na dobry serial sf, to polecam Stranger Things.

Nie skończyłem jeszcze oglądać pierwszego sezonu, ale już teraz pomyślałem, że dobrze by było przyjrzeć się bliżej tej produkcji. Zawsze interesowało mnie, jak są robione filmy i seriale z udziałem dzieci. W tym przypadku mamy do czynienia prawie z samymi dzieciakami. Człowiekowi aż przypomina się dzieciństwo i zabawa w lesie, gdzie udawało się, że kawał drewna to piracki jednostrzałowy pistolet, a długi badyl to miecz.

Na potrzeby artykułu znowu przekopałem się przez źródła i przygotowałem dla Was ciekawostki z serii zebrane w jednym rankingu. Spisałem już kiedyś listę ciekawostek na temat Breaking Bad. Niektórzy czytelnicy pisali, że ciekawostki mogły być szerzej rozpisane, dlatego dzisiaj przedstawiam bardziej rozbudowaną formę. 😉 Mam nadzieję, że Wam się spodoba.

 

ŹRÓDŁA INSPIRACJI

Bracia Duffer, twórcy serialu, mówią, że przekopali mnóstwo źródeł w poszukiwaniu dobrego pomysłu. Czerpali z twórczości Stephena Kinga, Stevena Spielberga i Johna Carpentera. Chcąc przetestować swoje pomysły, stworzyli fałszywy trailer całej serii, który złożyli ze scenek wyciętych z ponad 25 różnych filmów. W nietypowy sposób próbowali sprzedać serial wytwórni.

 

STRANGER THINGS – OBSADA

W poszukiwaniu idealnych odtwórców głównych ról, bracia Duffer przesłuchali 906 chłopaków i 307 dziewczyny. Aktualnie trudno mi sobie wyobrazić lepszych aktorów, bo dzieciaki grają całkiem dobrze. No, może nie tak dobrze jak te z remake’u To, ale nie można narzekać.

Niestety, twórcy mieli twardy orzech do zgryzienia, ponieważ aż 15 stacji telewizyjnych odrzuciło pomysł serialu, w którym role główne miały odgrywać dzieci. Dopiero Netflix dał szansę temu projektowi, co okazało się wielkim sukcesem. Według innych stacji, serial powinien skupić się na postaci detektywa Jima Hoppera. Co Wy na to?

 

WĄTPLIWOŚCI

Millie Brown początkowo nie chciała dać się przekonać na ścięcie włosów. Cóż, można sobie wyobrazić jakim horrorem dla młodej dziewczyny jest pozbycie się długich loków. Jednak twórcy serii mieli dobry argument. Pokazali jej zdjęcie Charlize Theron grającej w „Mad Maxie” z obciętymi włosami, chcąc w ten sposób zbudować w głowie młodej aktorki skojarzenie z tą odważną kobietą.

 

DOBRY SERIAL CZERPIE Z KLASYKI

Dzieciaki z obsady i inni aktorzy mieli obejrzeć klasyczne filmy, takie jak Stań przy mnie, Goonies czy Poltergeist. Autorzy scenariusza obejrzeli jeszcze E.T. i Koszmar z ulicy Wiązów. Wszystkie te filmy miały istotny wpływ na budowanie klimatu całej serii. Millie Brown (Jedenastka – przyp. red.) została poinstruowana, że jej postać ma być podobna do E.T. Oglądanie starych produkcji z lat 80. miało na celu pokazanie obsadzie jak wyglądał tamten okres w historii Stanów Zjednoczonych.

 

POTWORY I SPÓŁKA NA PLANIE STRANGER THINGS

Holly – najmłodsza siostra jednego z głównych bohaterów – była grana przez bliźniaczki. Oba szkraby obecne na planie horroru to w pewnym sensie logistyczny problem dla twórców. Dziewczynki bały się pewnych efektów mających miejsce podczas produkcji, ale załoga zdołała je uspokoić, mówiąc, że to co dzieje się na planie serialu, to sprawka Potworów i spółka.

 

MAŁA WIELKA IMPROWIZACJA?

Dziewczynki grające Holly, nie miały zbyt wiele pracy z tekstem na planie. Jednak prawie każda ich kwestia była improwizowana i nie znajdowała się w scenariuszu. Za przykład może posłużyć scena, w której Holly obserwuje wybrzuszającą się ścianę, a potem kiedy Joyce pyta ją czy coś tam widziała, dziewczynka odpowiada, że tak.

 

BRACIA DUFFER CHCIELI ZROBIĆ REMAKE TO

Twórcy przebojowego Stranger Things zapytali swego czasu wytwórnię Warner Bros czy mogliby nakręcić remake To. WB odmówiło, ale aż korci mnie, by zadać retoryczne pytanie – czy to była dobra decyzja?

 

“STRANGER TEXTS”

Tak nazywał się wspólny czat utworzony przez dzieciaki grające główne role w serialu. Grupa powstała na długo przed rozpoczęciem prac na planie. Wydaje się, że twórcy serii nie mogli narzekać na brak integracji wśród aktorów.

 

CZOŁÓWKA

Inspiracją do jej stworzenia były takie produkcje jak Obcy, Goonies, Superman czy Martwa strefa. Bracia Duffer czerpali z popkultury pełnymi garściami, więc oglądając serial da się znaleźć przynajmniej kilka powiązań z innymi produkcjami.

 

ŹRÓDŁA:

Fotografia użyta do wpisu pochodzi ze strony Flickr – fot. Cliff Chambliss

Esquire | Interview: Joe Kerry

Planet Radio | 22 facts you probably didn’t know about Stranger Things

Bazaar | 50 things you didn’t know about Stranger Things

5 Comments on “Stranger Things jakiego nie znacie – CIEKAWOSTKI z serii”

  1. Cześć 😉
   No mi jeszcze dużo zostało do obejrzenia, ale nadrobię. Ciekawy serial na przypomnienie dzieciństwa.
   Pozdrawiam! Zachęcam do polubienia Fanpage,a 😉

  1. Ja też nie mogłem, a teraz oglądam i jest w porządku. Niektórym spodoba się bardziej, innym wcale. Tak jak wszystko, co nas otacza. 😉 Pozdrawiam i zachęcam do polubienia fanpage Popkultura 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *