Better Call Saul to coś więcej niż dodatek do Breaking Bad?

Zadzwoń do Saula – Dlaczego musisz obejrzeć 1-5 SEZON?

Znacie The Ink Spots i ich klimatyczny przebój Address Unknown? Jeśli tak, to prawdopodobnie zaczęliście już swoją przygodę z Jimmym McGillem – głównym bohaterem serialu Zadzwoń do Saula, który popularnością przebił już swojego protoplastę Breaking Bad.

Kilka lat temu Vince Gilligan – autor scenariusza do Breaking Bad – zabrał nas w podróż w przeszłość. Osią fabuły nowego serialu była historia życia młodego, ambitnego chłopaka, który desperacko próbuje odnieść sukces jako prawnik. Człowiekiem, na którym się wzoruje jest jego brat – wówczas gwiazda lokalnego rynku prawniczego (jeśli można to tak nazwać).

Serial początkowo miał za zadanie wyjaśnić pewne wątki – między innymi dopowiedzieć co nieco na temat Saula Goodmana już po wydarzeniach z Breaking Bad. Jednak historia rozwinęła się do tego stopnia, że na początku 2020 roku mieliśmy premierę 5 sezonu Better Call Saul.

Ostatnio czytałem gdzieś, że 5 sezon miał być tym ostatnim, ale w połowie kwietnia pojawiły się już informacje o tym, że Netflix wypuści również 6 sezon serialu. Niestety, premiera może być opóźniona ze względu na ogólnoświatową pandemię nowego wirusa.

WIDMO BREAKING BAD

Jeśli oglądaliście już Breaking Bad – a właśnie do tych osób adresuję ten wpis – na pewno widzicie podobieństwa między produkcjami. Cały serial jest naszpikowany szerokimi kadrami prezentującymi malowniczy pustynny krajobraz. Nie brakuje też operatorskich smaczków, zapadającej w pamięć muzyki i klimatycznej czołówki.

Są też tak zwane easter eggs, bez których Vince Gilligan chyba nie wyobraża sobie dobrego serialu. Fan tego narkotykowego uniwersum już w scenie otwierającej pierwszy sezon zauważy, że twórcy puszczają do niego oko.

W akompaniamencie sentymentalnego utworu wprowadzającego widza w nostalgiczny nastrój, król życia Saul Goodman nie uśmiecha się perłowymi zębami z plakatu, tylko od niechcenia przygotowuje kolejną partię przekąsek w gastronomicznej sieciówce Cinnabon w Omaha – właśnie tam, gdzie trafił po wykonaniu telefonu do serwisanta odkurzaczy 😉

Vince Gilligan znany jest z perfekcjonizmu podczas pracy. Dobrym przykładem będzie ciekawostka z planu Breaking Bad, kiedy to scenarzysta przez kilka godzin szukał koszulki dla Hanka w odpowiednim odcieniu szarości. Wyjątkowa dbałość o szczegóły pozwoliła mu stworzyć serial, który warto zobaczyć.

Vince Gilligan to prawdziwy artysta i perfekcjonista, który oddaje się swojej robocie, a efekty tej pracy możemy podziwiać na ekranie. Dobrym przykładem dokładności twórców jest pewna historia z planu Breaking Bad, kiedy to scenarzysta przez kilka godzin szukał koszulki dla Hanka w odpowiednim odcieniu szarości. Wyjątkowa dbałość o szczegóły pozwoliła mu stworzyć serial, który warto zobaczyć.

I tym razem pomysłodawca serii o prowincjonalnym prawniku z Albuquerque stara się pracować nad detalami, bo doskonale wie, że to one wpływają na odbiór całości przez widza. Gilligan jest wizjonerem na miarę tych największych. Doskonale radzi sobie z budowaniem klimatu, a wybór Address Unknown pod ścieżkę dźwiękową jest tego najlepszym przykładem.

Zaśpiewajmy to razem: „Adres nieznany, nie ma nawet śladu po Tobie, (…) Powinienem wiedzieć, że nadejdzie dzień, kiedy odejdziesz…”. Jeśli oglądaliście Breaking Bad to wiecie, co oznaczają te słowa. Mnie aż ścisnęło w dołku, kiedy oglądałem pierwszy epizod Zadzwoń do Saula.

Czarno-białe ujęcia, Saul Goodman (a właściwie już ktoś zupełnie inny) patrzący w kamerę niemrawo, w sposób zdradzający brak jakichkolwiek nadziei na lepszą perspektywę, nieszczęśliwy, że sprawy przybrały tak zły obrót.

Zadzwoń do Saula to nie powtórka Breaking Bad

W pierwszych ujęciach widzę człowieka, który już do końca życia będzie musiał oglądać się za siebie. Mężczyznę, który stracił tożsamość, ale zostało w nim mnóstwo wspomnień, tęsknota i nostalgiczne poczucie, że stracił coś, co definiowało jego osobę i nadawało sens jego życiu.

Człowiek myśli sobie wtedy, że coś takiego może spotkać każdego z nas. Bycie elementem szarej masy nabiera w pierwszych sekundach Better Call Saul zupełnie nowego znaczenia. Ciężko wyrazić słowami co się czuje, oglądając sceny z nowego życia starego Saula Goodmana, który musiał porzucić wszystko, by uciec przed wymiarem sprawiedliwości.

Ma się poczucie tak silnego utożsamienia się z postacią byłego adwokata, że aż chciałoby się razem z nim wrócić do Albuquerque i dalej kręcić lody na ciemnych interesach z opryszkami.

Vince Gilligan chciał stworzyć kolejny serial, który trzyma w napięciu i udało mu się tego dokonać. Mimo to, scenarzysta obawiał się negatywnego odbioru. Z pewnością spodziewał się, że ludzie będą oglądali serial przez pryzmat Breaking Bad, które przecież okazało się sukcesem nie do powtórzenia, o czym swego czasu mówił chyba każdy.

Jednak udało się stworzyć coś, co – choć w istotny sposób nawiązuje do pierwowzoru, a podobieństwa widać niemal na każdym kroku – okazało się świeże i całkiem przyjemne w odbiorze. Czymś, co znowu zaskoczyło i wciągnęło widza w znany niczym rodzinna dzielnica, świat upalnego Albuquerque.

DOBRY SERIAL KRYMINALNY CZY ODGRZEWANY KOTLET?

Jeśli jeszcze nie oglądaliście Zadzwoń do Saula, bo baliście się, że to zabije w Was wrażenia pozostawione przez Breaking Bad, to chcę powiedzieć, że myślałem tak samo. Obejrzałem i nie żałuję, bo to dobry serial. Nie boję się powiedzieć, że pod wieloma względami lepszy niż pierwowzór.

Przynajmniej dla mnie, bo urzekła mnie ta nostalgiczna, chwytająca za serce tęsknota za dawnymi czasami – może dlatego, że jestem bardzo sentymentalny. Cóż, prawda jest taka, że tęsknię razem ze starym Saulem.

Vince Gilligan opowiada nam o tym, co działo się 7 lat przed wydarzeniami opisanymi w Breaking Bad. Nie było jeszcze sprytnego Saula, tylko prowincjonalny adwokat i nieudacznik James McGill.

Jego porażki to w gruncie rzeczy coś na wzór walki z wiatrakami. Jemu nie można odmówić sprytu i inteligencji. Widać to wielokrotnie, bo Jimmie nigdy nie waha się użyć tych dwóch cech do własnych celów, ale to w gruncie rzeczy dobry i poczciwy facet.

Desperacko chce odnieść sukces jako prawnik. Na domiar złego, jego własny brat bezustannie rzuca mu kłody pod nogi. W Jamesa prawie nikt nie wierzy, a on mając tego świadomość, próbuje coś z tym zrobić, jednak los to też kawał skurwysyna.

Koniec końców jesteśmy świadkami przemiany, w wyniku której powstał Saul Goodman – przekręciarz znany z Breaking Bad.

DRUGOPLANOWI AKTORZY MOGLI ROZWINĄĆ SKRZYDŁA

W tym wszystkim wspaniale partneruje mu Jonathan Banks wcielający się w rolę Mike’a Ehrmantraut’a. W Zadzwoń do Saula Banks mógł rozwinąć skrzydła i pokazać, że potrafi zbudować wielowymiarową postać. Widz dopiero w tym serialu dostaje odpowiedzi na wiele nurtujących go pytań, które zostawiło bez odpowiedzi Breaking Bad. Mike przestaje być białą niezapisaną kartką.

Przeszłość byłego policjanta, który przeszedł na ciemną stronę mocy okazuje się niezwykle interesująca i wstrząsająca zarazem. Jeśli nie umiecie sobie odpowiedzieć na pytanie, ile możecie poświęcić dla swoich bliskich, to postawa Mike’a Ehrmantraut’a – z pozoru nudnego i bezbarwnego parkingowego – sprawi, że zrozumiecie, że dla rodziny można wszystko.

PUNKTY STYKU

Wszyscy lubimy, kiedy twórcy puszczają oko do widza – tym właśnie są tak zwane easter eggs. W Zadzwoń do Saula będzie ich dość dużo. Już w pierwszych sekundach pierwszego odcinka serii, mamy całą gamę smaczków – poczynając od Cinnabon w Omaha, a kończąc na spektakularnym wejściu Tuco Salamanki, który od razu pokazuje jaki z niego pojeb.

Oczywiście nie powie tego o nim jego babcia, która ma odmienne zdanie na temat kochającego wnuczka. Kto jak kto, ale przecież świry kochają najmocniej.

Nie zabraknie też nestora rodu, Hectora Salamanki czy Gusa Fringa. Historia tych dwóch panów opowiedziana w BCS pozwoli widzom zrozumieć niektóre wątki nakreślone w Breaking Bad.

Cóż, Vince Gilligan rozbudował swoje uniwersum, a poprzeczka dla twórców sensacji została zawieszona jeszcze wyżej. Gilligan to prawdziwy geniusz, bo przecież już po zakończeniu Breaking Bad wydawało się, że nie można lepiej zrobić dramatyczno-sensacyjnego serialu, ale on pokazał, że wszystko da się poprawić. Pozostaje nam tylko czekać na nowy sezon Better Call Saul i liczyć, że będzie jeszcze lepszy niż poprzednie.

Call Saul to nie tylko serial podobny do Breaking Bad. To również pełnoprawna kryminalna seria, której warto poświęcić kilka wolnych wieczorów.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, który serial warto obejrzeć, zastanów się nad Stranger Things. To doskonały serial dla dorosłych jak i młodzieży. Jeśli pamiętasz lata 80-te, to być może będziesz zadowolony z możliwości przeżycia tego raz jeszcze.

Autor wpisu

Redakcja Bloga

Uwielbiam twórczość Edgara Allana Poego i Salvadora Dali. W wolnym czasie czytam książki, oglądam filmy/seriale i rysuję. Najbardziej lubię horrory Stephena Kinga.

Zobacz wszystkie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.