FRIDA KAHLO - KOMUNISTKA, FEMINISTKA I ZNANA MALARKA

Frida Kahlo – komunistka, feministka i znana malarka

  • 8
  •  
  •  

Frida Kahlo należy do grona najbardziej znanych i docenianych artystek XX wieku. Jej historia stanowi bazę dla licznych książek, a nawet filmu nagrodzonego Oscarem.

Artystka była prawie tak charakterystyczna jak Salvador Dali, który do dzisiaj uchodzi za mistrza autopromocji. Jej ubiór, wygląd i sposób malowania, a także małżeństwo z Diego Riverą uczyniły z niej postać charakterystyczną.

Obrazy Fridy mają osobisty charakter. Malarka opowiada w nich historię swojego życia. Jeśli jesteście jej fanami, to pewnie znacie wiele faktów z jej życia. Jednak mimo wielkiej popularności artystki,wciąż istnieje kilka ciekawych rzeczy, o których prawdopodobnie nie słyszeliście.

MEKSYKAŃSKA REWOLUCJA

Kobieta urodziła się 6 lipca 1907 roku, jednak zawsze twierdziła, że to nieprawda. Mówiła, że naprawdę urodziła się w 1910 roku.Właśnie wtedy rozpoczęła się rewolucja meksykańska, a Frida bardzo chciała, by początek jej życia był utożsamiany z wielkimi zmianami w rodzinnym kraju. Niestety dla niej, istnieje akt urodzenia, który potwierdza, że przyszła na świat trzy lata przed rozpoczęciem rewolucji.

OD POCZĄTKU ZMAGAŁA SIĘ Z  CHOROBAMI

Mając sześć lat zachorowała na polio. Z tego powodu prawa noga artystki była krótsza i gorzej rozwinięta od lewej. Całkiem możliwe, że to właśnie dlatego Frida nosiła długie spódnice, mające maskować jej niedoskonałości.

Od dziecka chciała zostać lekarzem, ale sztuka od zawsze była obecna w jej domu. Pasją jej ojca było malarstwo.

WYPADEK KOMUNIKACYJNY POCZĄTKIEM TWÓRCZEJ DROGI

17 września 1925 roku Frida Kahlo uległa poważnemu wypadkowi. Ucierpiała w wyniku zderzenia autobusu z tramwajem – znalazła się w grupie najbardziej poszkodowanych pasażerów. Z licznymi złamaniami i przebitą macicą trafiła do szpitala. Przeszła dziesiątki operacji.

Wypadek do końca życia miał oddziaływać na jej życie – w wyniku uszkodzenia macicy nie mogła mieć dzieci, a na dodatek w późniejszych latach przeszła 34 operacje mające usprawnić jej nogę.

Jednak w jej życiu po wypadku zmieniło się coś jeszcze. Frida przez wiele miesięcy była unieruchomiona w gipsowym odlewie. Musiała sobie znaleźć jakieś zajęcie, więc zaczęła malować autoportrety.

Ze względu na pasję swojego ojca, miała swobodny dostęp do materiałów plastycznych, więc mogła się spokojnie rozwijać. Na dodatek ojciec zbudował dla niej specjalną sztalugę, dzięki której mogła malować na leżąco.

FRIDA KAHLO AUTOPORTRET

Uwielbiała autoportrety, bo jak twierdziła – malowała to, co znała najlepiej. 55 ze 143 obrazów stanowiły studium jej własnej postaci. W autoportretach Fridy widoczna jest pewna wartość terapeutyczna. Malarka pokazywała w ten sposób swoje wewnętrzne zmagania z cierpieniem psychicznym i fizycznym.

Na dodatek Diego Rivera miał ogromny wpływ na twórczość artystki. Kobieta poznała go podczas studiowania medycyny. W 1927 roku Diego Rivera pracował nad muralem w Ministerstwie Edukacji. To tam poznał Fridę, która po jakimś czasie pokazała mu kilka swoich prac.

Diego przyznał, że miała talent, więc postanowił jej pomóc w dalszym rozwoju. Z tego względu spędzał dużo czasu w jej rodzinnym domu. Wsparcie Diego sprawiło, że Frida przestała mieć wątpliwości, że chce zostać malarką. Rzuciła medycynę i zajęła się sztuką.

WYSTAWA OBRAZÓW W LUWRZE

W 1939 roku Frida zaprezentowała swoje prace w paryskim muzeum. Muzeum sztuki Luwr kupiło jeden z jej obrazów. W ten sposób malarka stała się chlubą całego Meksyku – była pierwszą meksykańską artystką docenioną przez światowej sławy muzeum.

Na dodatek twórczość Kahlo zaczęto określać jako surrealistyczną. Malarka często wystawiała swoje prace z czołowymi twórcami surrealizmu, co ułatwiło jej zaszufladkowanie. Jednak nigdy nie utożsamiała się ze stylistyką stosowaną przez surrealistów.

Co ciekawe, obrazy malarki wciąż zyskują na wartości. W 1990 roku była pierwszą artystką z Ameryki Południowej, która sprzedała na aukcji obraz za ponad milion dolarów – dokładnie było to około 1,4 miliona dolarów. Z kolei w 2016 roku jedne z jej obrazów sprzedano za ponad 8 milionów dolarów.

To doskonałe osiągnięcie, tym bardziej, że przez prawie całe życie mówiono o niej „żona Diego Rivery”. Mało kto opowiadał o niej jako o samodzielnej artystce. Ludzie zwykle bagatelizowali jej dokonania, patrząc na nią przez pryzmat męża.

FRIDA W MAGAZYNIE VOGUE?

W internecie można natrafić na plotkę, że Frida Kahlo pojawiła się na okładce magazynu Vogue w 1939 roku. Jednak w rzeczywistości malarka pojawiła się w czasopiśmie 2 lata wcześniej, jednak nie była to okładka.

Frida została opisana w artykule pod tytułem Senoras of Mexico. Toni Frissel zrobił jej zdjęcie obok agawy i zamieścił je w artykule. W rzeczywistości artystka pojawiła się na okładce kultowego magazynu dopiero 60 lat po śmierci – w 2012 roku.

PODEJRZANA O MORDERSTWO

Frida Kahlo ma ciekawą biografię. Prócz tego, że do dzisiaj uchodzi za ikonę ruchu feministycznego, a środowiska LGBT uznają ją za swoją patronkę, to na dodatek była aktywną działaczką komunistyczną.

Wraz z mężem Diego Riverą przez wiele lat należeli do Komunistycznej Partii Meksyku. W 1937 roku złożyli petycję do meksykańskiego rządu, aby ten udzielił azylu politycznego dla Lwa Trockiego. Sowiecki przywódca wraz z żoną przeprowadzili się do Niebieskiego Domu, gdzie mieszkali przez kilka lat.

W tym czasie Lew Trocki wdał się w romans z Fridą. Uważa się, że malarka zrobiła to w akcie zemsty, ponieważ Diego Rivera w przeszłości romansował z jej młodszą siostrą.

W 1940 roku Trocki mieszkał już w innym domu, gdzie został zamordowany na zlecenie Stalina. Zabójstwa dokonał agent NKWD Ramón Mercadera, ale początkowo władze Meksyku podejrzewały Fridę Kahlo. Z tego powodu artystka wraz z siostrą na kilka dni trafiła do aresztu.

Pogrzeb sowieckiego przywódcy zgromadził 300 tysięcy osób. Zamachowiec został skazany na 20 lat więzienia, a posiadłość Lwa Trockiego przekształcono w muzeum.

FRIDA KAHLO OBRAZY I WYSTAWY

Malarka spędziła ostatnie lata życia przykuta do szpitalnego lub domowego łóżka. Jej stan zdrowia ciągle się pogarszał – tymczasem popularność i uznanie dla jej obrazów rosło. Z tego względu artystka nie przestała malować.

W 1953 roku otwarto jej pierwszą indywidualną wystawę w Meksyku. Wernisaż odbył się w galerii Arte Contemporaneo. W tym okresie Frida Kahlo leżała w szpitalu i nie spodziewała się, że zdoła dotrzeć na wystawę.

Jednak jej upór był silniejszy od choroby, bo malarka zamówiła karetkę i zorganizowała łóżko, na którym przewieziono ją do galerii sztuki. Dzięki temu mogła uczestniczyć w swojej pierwszej wystawie w Meksyku.

Z perspektywy czasu wiadomo, że dobrze postąpiła, odrzucając zalecenia lekarza. Zaledwie kilka miesięcy później jej stan się drastycznie pogorszył, a rok po otwarciu wystawy Frida zmarła, mając zaledwie 47 lat.

MUZEUM NIEBIESKI DOM

Muzeum Fridy Kahlo odwiedza miesięcznie ponad 25 tysięcy osób. To tylko pokazuje jak ważną postacią stała się na przestrzeni lat. Codziennie trzeba stanąć w kolejce, żeby dostać się do domu malarki.

To tam żyła, tworzyła, aż ostatecznie zmarła. W środku znajduje się 10 pomieszczeń, w których można znaleźć oryginalne obrazy Fridy, a także przedmioty codziennego użytku, które znajdują zastosowanie w kulturze meksykańskiej. W muzeum zgromadzono wiele rzeczy należących kiedyś do malarki – między innymi meksykańską garderobę, gorsety, książki, a także zdjęcia.

Co ciekawe, podczas przebudowy domu – kiedy tworzono muzeum – w ściennej szafie znaleziono 180 strojów z regionu Oaxaca. Jednak to nie wszystko, bo odkryto również biżuterię, wśród której znalazły się kolczyki od Picassa.

Na pewno warto odwiedzić to miejsce. Z pewnością da się tam wyczuć niesamowity klimat. W końcu odwiedzający mają okazję spacerować po tej samej podłodze, po której kiedyś chodziła Frida. Można dotykać tych samych przedmiotów, którymi się kiedyś posługiwała. Aż wreszcie człowiek ma wrażenie, że oddycha nawet tym samym powietrzem, którym oddychała artystka.

Źródła:

Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony www.pexels.com – licencja CC Zero.

Zdjęcie Fridy Kahlo pochodzi z Wikimedia Commons.

Autor wpisu

Mateusz M. (Autor)

Uwielbiam twórczość Edgara Allana Poego i Salvadora Dali. W wolnym czasie czytam książki, oglądam filmy/seriale i rysuję. Najbardziej lubię horrory Stephena Kinga.

Zobacz wszystkie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *