BIBLIA ciekawostki o królowej bestsellerów - 7 niezwykłych faktów

BIBLIA ciekawostki o królowej bestsellerów – 7 niezwykłych faktów

  • 3
  •  
  •  

Biblia to najpopularniejsza książka na świecie. Rocznie sprzedawane są miliony egzemplarzy. Przed świętami zachęcam Was do zapoznania się z ciekawymi faktami na temat – nie ulega wątpliwości – jednego  z dzieł kształtującego światową kulturę masową.

Jeśli myślicie o wszystkich bestsellerach świata, to niewielu z Was ma wątpliwości, jaka książka od początku istnienia literatury okupuje pierwsze miejsce na każdej liście. Jest nią święta księga chrześcijan, która sprzedaje się w nakładzie 25 milionów sztuk rocznie w samych Stanach Zjednoczonych. Ciekawym paradoksem na temat Świętej Księgi katolików jest fakt, że Pismo Święte to również najczęściej kradziona książka.

KARA ŚMIERCI ZA TŁUMACZENIE

Nie tak dawno temu za tłumaczenie Biblii można było zostać dotkliwie ukaranym. William Tyndale został spalony na stosie za herezję w 1536 roku. Jego śmierć miała związek z tym, że dopuścił się przetłumaczenia Biblii na język angielski. Jak na ironię – obecnie dostępnych jest aż 58 anglojęzycznych wersji Biblii.

Często tłumaczenie miało duży wpływ na kształtowanie się języka danego narodu. Przykładem może tu być też nasze polskie podwórko – wraz z szerzeniem się wiary chrześcijańskiej, przybywało kolejnych przetłumaczonych fragmentów Pisma Świętego. Najczęściej tłumaczono Ewangelie i psalmy.

Za tłumaczenie psalmów odpowiadał między innymi Jan Kochanowski – Psałterz Dawidów. Tłumaczeniem Pisma zajmował się również Czesław Miłosz – Księga Psalmów, Księga Hioba, czy Ewangelia św. Marka.

Jeśli chodzi o polskie przekłady, to najważniejszymi są – Biblia Leopolity, Brzeska, Nieświeska, przekład ks. Jakuba Wujka, Gdańska i Biblia Tysiąclecia.

W JAKICH JĘZYKACH ZOSTAŁA NAPISANA BIBLIA?

Najprościej mówiąc – we wszystkich. Oczywiście jest to nieprawda, ale przekłady Pisma są tak liczne, że nie ma sensu wypisywać tych języków, na które nie zostało przełożone. Jednak warto wiedzieć, że pierwotnie ewangelie i opowieści ze Starego Testamentu zostały spisane w języku hebrajskim, greckim i aramejskim. Dopiero w miarę popularyzacji katolicyzmu, pojawiały się kolejne wersje językowe. Aktualnie święta księga chrześcijan jest bezustannie wznawiana, tłumaczona na nowo z wprowadzonymi poprawkami w przekładzie.

Warto też wiedzieć, kiedy powstała Biblia. Według różnych współczesnych ekspertyz, mówi się, że księgi Starego Testamentu powstały w okresie od XII do II wieku p.n.e. Historia powstania Nowego Testamentu sięga już okresu naszej ery – około sto lat po śmierci Jezusa Chrystusa.

NAJDROŻSZA KSIĄŻKA NA ŚWIECIE

W 2013 roku na aukcji sprzedano Księgę Psalmów za ponad 14 milionów dolarów. Była to pierwsza książka wydrukowana w Ameryce Północnej. Pierwszy nakład wynosił 1700 egzemplarzy, ale do dzisiaj zachowało się zaledwie 11 sztuk. Psałterz ma 300 stron, a co za tym idzie pojedyncza strona książki jest warta blisko 50 tysięcy dolarów.

Księga Psalmów w tym wydaniu została wydrukowana zaledwie 20 lat po przybyciu pierwszych protestanckich osadników do Ameryki Północnej. Psalmy przetłumaczone w tej wersji były śpiewane przez następne 100 lat. Obecnie żadne z tłumaczeń nie jest używane.

NAJWIĘKSZA BIBLIA ŚWIATA

Na Międzynarodowych Targach Książki Chrześcijańskiej wystawiono kiedyś największą Biblię na świecie. Wydarzenie miało miejsce w Ćennaj – Indie. Księga miała 3,5 tysiąca stron i ważyła przeszło 7 kilogramów.To gargantuiczne tomiszcze zostało spisane ręcznie przez 3014 osób. Powstało w języku tamilskim, a ślad na kartach Biblii zostawili po sobie gwiazdy kina indyjskiego, a także paru polityków ze świecznika.

Myśląc o tym dłużej, zastanawiam się czy udział tych figur miał zwiększyć zainteresowanie ogromną książką czy może był tylko sprawnie rozegranym zabiegiem autopromocyjnym dla atencjuszy jakimi z pewnością są celebryci i politycy. 

Biorąc pod uwagę rozmach z jakim powstała ta Pismo Święte, wkład polityków i gwiazd kina nie miał większego znaczenia dla promocji dzieła – ale to tylko taka osobista dygresja.

NAJWIĘKSZY BIBLIJNY KOBIECIARZ

Jeśli jesteście ciekawi tego nagłówka, to już Wam mówię, że chodzi o króla Salomona. Choć ówcześni władcy zwykle posiadali liczny harem, to dokonania króla słynącego z mądrości, są naprawdę ogromne. Biblijne źródła podają, że Salomon miał 700 żon i 300 konkubin.

Co ciekawe, przy tak licznym haremie istnieją wzmianki jedynie o trójce dzieci Salomona. Na pewno miał liczniejsze potomstwo, ale z jakichś powodów znany jest tylko jego syn – następca tronu – i dwie córki.

Liczba żon i konkubin jest imponująca – 1000 kobiet. Czy to w ogóle możliwe? Gdyby Salomon miał spędzić jedną noc z każdą z kobiet, to zajęłoby mu to prawie 3 lata. Jednak naturalne wydaje się, że Salomon musiał spędzać więcej czasu z wybranymi partnerkami.

NACZELNY BIBLIJNY NUDYSTA

Oczywiście nie liczymy w tym przypadku Adama i Ewy,którzy mieli chodzić po Raju nago do momentu aż zaczęli odczuwać wstyd. To prorok Izajasz był pierwszą biblijną postacią, która umyślnie chodziła bez ubrania. Zgodnie z zapisem z Biblii, Bóg nakazał mu zdjąć ubrania i buty i przez 3 lata chodzić całkiem nago. Chodzenie nago miało być zapowiedzią upokorzenia, które spotka Egipcjan i Etiopczyków. Bóg twierdził, że jeńcy i wygnańcy będą wyprowadzeni z Egiptu bez ubrań i boso, żeby w ten sposób zbezcześcić świętość egipskiego faraona.

BIBLIOMANCJA

A oto jeden z najciekawszych faktów na temat świętej księgi Chrześcijan. Pewnie wielu z Was – podobnie jak ja – nie wiedziało o istnieniu czegoś takiego jak wróżenie z Pisma Świętego. Generalnie można wróżyć również z innych świętych ksiąg, ale w Europie wykorzystuje się do tego zwykle Biblię – co wiąże się z oczywistą popularnością katolicyzmu. Bibliomancja to jedna z najprostszych metod wróżenia. Wystarczy zadać pytanie, zamknąć oczy i otworzyć Biblię w losowo wybranym miejscu.

Praktyka wróżenia ze świętych ksiąg jest tak stara jak cała nasza cywilizacja. Już starożytni Grecy szukali porad życiowych w Iliadzie i Odysei – w okresie istnienia Cesarstwa Rzymskiego dzieła Homera uważano za natchnione mocą bogów. Niektórzy muzułmanie wróżą sobie z Koranu, a w starożytnych Chinach podobnie używano księgi Yijing.

Co ciekawe, bibliomancja w starożytności była popularna zarówno wśród zwykłych ludzi jak i wśród duchowieństwa.Prawdopodobnie wróżenie z Biblii sprawiło, że chrześcijańska księga została przekształcona w formę kodeksu. Trudno było sobie wyobrazić rozwijanie zwoju na chybił trafił. Dochodziło nawet do tego, że losowano wersy z Biblii za pomocą kości do gry. 

Losowanie cytatów z Biblii w celu odnalezienia drogi życiowej może okazać się niebezpieczne. Przecież w Piśmie Świętym można natrafić na prawdziwe miny:

Wtedy rzucił srebrniki do świątyni, oddalił się, poszedł i powiesił się (Mt 27,5), a potem: Idź, i ty czyń podobnie! (Łk 10, 37)

I to by było na tyle, jeśli podobają Ci się teksty zamieszczone na tym blogu, to zachęcam do polubienia Fanpage’a! Jeśli znasz jeszcze jakieś ciekawostki na temat Biblii, to napisz komentarz – będę wdzięczny. 😉

Źródła:r

biblia.info.pl/blog/autorzy-ksiag-biblijnych/ – Kim byli autorzy Biblii? (Link do ciekawego źródła.)

Łk 2,1-14 – fragment Biblii na Wigilię.

Autor wpisu

Mateusz M. (Autor)

Uwielbiam twórczość Edgara Allana Poego i Salvadora Dali. W wolnym czasie czytam książki, oglądam filmy/seriale i rysuję. Najbardziej lubię horrory Stephena Kinga.

Zobacz wszystkie wpisy

1 Comment

  • Interpretacja Biblii jest różna, jednak generalnie uznaje się ją drogowskaz dla świata. W tym celu wszelkimi sposobami dostosowuje się umysły do określonego myślenia, szczególnie te, które cenią zdrowy rozsądek w kwestiach wiary.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *