ciekawostki muzyczne

Ciekawostki muzyczne, których mogliście nie znać – TOP 6

  • 1
  •  
  •  

Piosenki, które stały się częścią naszego życia niejednokrotnie mają interesującą historię. Ze znanymi piosenkami jest trochę tak jak z książkami. Niektóre zostały odrzucone, inne napisane w taki sposób, by ukryć w tekście alternatywne znaczenie.

Jakie historie kryją się za najbardziej znanymi utworami?

Justin Timberlake Justified

Jeśli jesteś w gronie jego fanów, to na pewno wiesz, że ten utwór pojawił się na debiutanckim albumie artysty. Piosenka była też jedną z najlepszych na krążku. Jednak początkowo to nie Justin Timberlake miał ją wykonać.

Utwór został napisany dla Michaela Jacksona – podobnie jak Rock your body, która miała się pojawić na ostatnim albumie artysty Invincible. Jednak management Jacksona odrzucił utwory, które ostatecznie przypadły w spadku Timberlake’owi.

Dzięki temu młody artysta mógł rozpocząć karierę solową, sprzedając ponad 3,5 miliona egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych.

Aerosmith I don’t want to miss a thing

Niektóre utwory mają tak ciekawą historię, że aż trudno uwierzyć w jej prawdziwość. Wyobrażacie sobie Celine Dion śpiewającą jeden z największych przebojów Aerosmith? Pewnie, że nie, ale ballada była pierwotnie napisana dla kanadyjskiej piosenkarki.

Singiel został wykorzystany jako soundtrack w filmie Armageddon. Niedługo później utwór zajął pierwsze miejsce na liście magazynu Billboard i został nominowany do Oscara. Do dzisiaj jest znany jako największy przebój Aerosmith.

Nirvana Smells like teen spirit

Piosenka zapoczątkowała erę grunge i zmieniła światową muzykę na zawsze. Sukces piosenki sprawił, że album Nevermind trafił na szczyt listy przebojów na początku 1992 roku. Ten okres określa się jako wyjście rocka alternatywnego z podziemia.

Do końca 1999 roku Nevermind pokrył się dziesięciokrotnie platyną, co oznacza, że sprzedano ponad 10 milionów egzemplarzy krążka.

Liczby zapierają dech w piersiach, ale o wiele ciekawsza jest historia piosenki Smells like teen spirit, a właściwie geneza samego tytułu. Dziwne, że jedna z najważniejszych piosenek w historii alternatywnego rocka nawiązuje tytułem do antyperspirantu dla nastolatek.

Katherine Hanna, koleżanka dziewczyny Cobaina, napisała taką frazę dla żartu na ścianie. Tekst miał nawiązywać do tego, że Cobain pachnie jak dezodorant dla dziewczyn. Artysta uznał napis za buntowniczą frazę i zapożyczył ją do swojego utworu.

Bruce Springsteen Born in the USA

Dla Amerykanów 4 lipca to data równie ważna, co dla nas 11 listopada. Całkiem możliwe, że wielu obywateli Stanów Zjednoczonych nuci tego dnia Born in the USA, nie wiedząc nawet co autor miał na myśli.

Bruce Springsteen napisał tę antyamerykańską balladę, by wykrzyczeć światu swój sprzeciw wobec wojny w Wietnamie. Piosenkarz powiedział w wywiadzie dla magazynu Rolling Stone, że myśli o tych wszystkich młodych ludziach, którzy zginęli w Wietnamie.

Jednak większość odbiorców w ogóle nie zrozumiała prawdziwego przekazu tej ballady. Nawet prezydent Ronald Reagan używał utworu w charakterze hymnu patriotycznego podczas kampanii reelekcyjnej w 1984 roku.

Bruce Springsteen zwrócił się wówczas do prezydenta, by przestał w ten sposób wykorzystywać jego utwór.

Guns n’ Roses Sweet child o’ mine

Piosenka weszła w skład debiutanckiego krążka zespołu. Przez 24 tygodnie utwór nie schodził z list przebojów, osiągając pierwszą pozycję.

To doskonały wynik, biorąc pod uwagę fakt, że Axl Rose napisał tekst w pięć minut na kolanie, słysząc melodię graną na gitarze w sąsiednim pokoju. Początkowo zespół nie spodziewał się, że ten „zlepek luźnych fraz” stanie się pełnoprawnym utworem, który przyniesie im doskonały start w branży muzycznej.

The Police Every breath you take

Brzmi jak romantyczna ballada miłosna o lekkim zabarwieniu zazdrości. Jednak w rzeczywistości ma dużo więcej wspólnego z nadzorem i inwigilacją niż z miłością. Sting napisał tę piosenkę pod wpływem emocji, jakie mu towarzyszyły w związku z rozpadem jego małżeństwa.

W wywiadzie udzielonym telewizji BBC stwierdził, że piosenka brzmi złowieszczo. Mimo wydźwięku i prawdziwego znaczenia piosenki, wielu słuchaczy wciąż kojarzy utwór z klasyczną piosenką o miłości.

Co ciekawe, utwór jest też niezwykle dochodowy. Sting otrzymuje rocznie około 700 tysięcy dolarów z tytułu praw autorskich. Jednak to nie jedyny utwór The Police, którzy podbił serca słuchaczy na całym świecie.

Źródła:

Pexels.com – Licencja CC Zero.

Autor wpisu

Redakcja Bloga

Uwielbiam twórczość Edgara Allana Poego i Salvadora Dali. W wolnym czasie czytam książki, oglądam filmy/seriale i rysuję. Najbardziej lubię horrory Stephena Kinga.

Zobacz wszystkie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *