Nieznane oblicza Lil Peep'a - 21 utworów

Nieznane oblicza Lil Peep’a – 21 utworów, których musisz posłuchać!

 • 9
 •  
 • 1

Budzik dzwoni o 7.30. Nie chcę jeszcze wychodzić spod kołdry, ale trzeba rozbudzić umysł, bo znów zapadnę w sen. W ramach intelektualnej rozgrzewki przewijam w telefonie najświeższe wiadomości.

Pojawił się news ze świata muzyki. Przez półprzymknięte powieki czytam tekst o śmierci 21- letniego emo-rapera. Znaleźli go martwego w koncertowym busie. Ponoć przedawkował Xanax.

Emo-rap? Co to, kurwa, jest?– pomyślałem, ale na szczęście mamy już XXI wiek, więc szybko włączyłem Spotify i wybrałem pierwszą lepszą piosenkę martwego rapera. W międzyczasie wychodzę z łóżka i zaczynam się ubierać. Z zaskoczeniem przyznaję w myślach, że kawałek jest całkiem niezły.

POŚMIERTNA EKSPLOZJA POPULARNOŚCI

Od śmierci emo-rapera minął dokładnie rok.

Wiadomo, tragedia sprzedaje się najlepiej. Pośmiertna eksplozja popularności uczyniła artystę nową ikoną popkultury. Złożyło się na to kilka czynników – intrygująca barwa głosu, charakterystyczny styl i wizerunek… no i przedwczesna śmierć. Mamy gotową legendę.

Zapewne znacie Awful Things, Witchblades, albo Spotlight. I pewnie też usłyszeliście o nim tuż po jego śmierci.Twórczość emo-rapera nadal budzi sporo emocji­ – od zachwytu do pogardy.

Takie skrajności zawsze budzą we mnie zdziwienie. Nigdy nie nasunęło mi się odnośnie Lil Peep’a określenie „geniusz”, jednak mieszać z błotem i kałem tak oryginalną postać również nie sposób. Choć na początku miałem mieszane uczucia, to w gruncie rzeczy polubiłem jego muzykę.

Nie zapominajmy też w jak młodym wieku odszedł. Był wschodzącą gwiazdą hip-hopu,  miał cholerny potencjał i mógł nagrać jeszcze sporo znacznie lepszych kawałków. Albo wpaść w szpony korporacyjnej machiny, która produkuje przyjemną muzykę do radia. W końcu muzyk niebezpiecznie oscylował między alternatywą a popem.

Tutaj mogą zacząć się spory. Klasyfikacja jego twórczości budzi pewne kontrowersje. Niedawno ktoś przyczepił się, że niesłusznie oskarżam bohatera tekstu o popowość. W zamian zaproponował określenie, iż Lil Peep tworzył coś pomiędzy trapem a rockiem.

No cóż… Częściowo się zgadzam, szczególnie w przypadku najstarszych utworów, jednak trudno przymknąć oko na popowe zapędy emo-rapera. Takie kawałki jak Spotlight,  czy Awful Things spokojnie można puścić w komercyjnym radiu. Natomiast Proces tworzenia albumu Come Over When You’re Sober był bardzo popowy, choć samo brzmienie zachowuje jak dla mnie idealny balans między popem a alternatywą.

Koniec końców, o klasyfikację można spierać się w nieskończoność. Jednak by uniknąć niepotrzebnych nieporozumień zaznaczę jeszcze – w moich ustach słowo pop jest niekoniecznie określeniem negatywnym.

LIL PEEP I JEGO DOROBEK

Wierni fani rapera doskonale wiedzą, że zostało po nim sporo piosenek jak na tak krótką karierę. Być może zniszczę teraz światopogląd maniakom, którzy uważają go za półboga bądź geniusza, tworzącego całym sobą pod wpływem różnych substancji, jednak trudno nazwać go artystą absolutnym.

Wiem, dziwnie to zabrzmi, ale twórczość Gustava to nie tylko Gustav. Niemal za każdym kawałkiem stoi parę drugoplanowych postaci, o których niesłusznie zapominamy. Idealizując charyzmatycznego frontmana, często jesteśmy skłonni przypisać mu każde słowo i każdą nutkę, nie zaglądając za kulisy procesu twórczego.

Brzmieniowa różnorodność i często depresyjny klimat, to w dużej mierze zasługa producentów. Dodam jeszcze, że przy niektórych tekstach (niekoniecznie dobrych) widnieją nazwiska kilku współautorów. No cóż… Lil Peep był bardziej wykonawcą niż twórcą.

Pewnie zabrałem niektórym dziecinne wyobrażenia. Ale mam coś w zamian.

21 UTWORÓW, KTÓRYCH TRZEBA POSŁUCHAĆ

Przez ostatni rok zgłębiłem twórczość ikony emocjonalnego hip-hopu. Trafiłem na niemal zapomniane kawałki, o których istnieniu przeciętni fani nawet nie śnili. Była to dość dziwna, choć fascynująca muzyczna podróż. Muzyk pozostawił po sobie setki nagrań różnej jakości, a także współpracował z wieloma artystami, czasem dość nietuzinkowymi.

Choć przeczesałem internet niczym pies-tropiciel, prawdopodobnie trochę kawałków umknęło mojej uwadze, a sporo nagrań dopiero czeka na dobry moment, by ujrzeć światło dziennie. Jego pośmiertna dyskografia jest stale wzbogacana. Parę dni temu ukazała się druga część Come Over When You’re Sober, a nieco wcześniej opublikowano EP-kę Goth Angel Sinner.

Z okazji rocznicy śmierci emo-rapera zebrałem (tak, nieprzypadkowo) 21 utworów, aby ukazać niezbyt wnikliwym słuchaczom inne oblicza Hellboya.

Wyszła idealna playlista do podcinania sobie nadgarstków. Miłej zabawy.

Kim naprawdę był Gustav Åhr?

Gustav Åhr pojawił się na świecie pod koniec ’96 roku. Zaczął się bawić z muzyką gdzieś w 2015 roku – w okresie, kiedy częściej myślał o śmierci i goleniu żył niż o muzycznym piedestale. Pierwsze utwory kolejnego białego rapera pojawiły się w serwisie YouTube i na Soundcloud. Wyprodukował 4 mixtape’y oraz jeden pełnoprawny album.

Po tym jak rzucił liceum, większość czasu spędzał zamknięty w swoim pokoju. Trudno się dziwić, że wtedy pojawiły się w jego głowie myśli samobójcze i depresja, które próbował zwalczyć za pomocą muzyki.

Ponoć zaczął tworzyć kawałki o śmierci i depresji po to, by osoby takie jak on nie czuły się samotne.

W końcu uporał się z własnymi demonami, ale wizerunek sceniczny smutnego rapera uczynił go sławnym. Jego brat powiedział kiedyś w jednym z wywiadów, że świat nie znał prawdziwego Gustava, który był o wiele szczęśliwszy niż Lil Peep. I niech już tak zostanie.

ŹRÓDŁA:

Zdjęcie pochodzi ze strony Wikimedia Commons. Okładka albumu Lil Peep – Hellboy. Autorem fotografii jest Miller Rodriguez.

Utwory zebrane z dyskografii rapera.

Autor wpisu

Wojciech Chajec

Początkujący pisarz, bloger wyklęty, a przy okazji student psychologii. Lubi fantastykę, literaturę piękną i brudne brzmienia z Seattle lat 80/90. Pracuje nad debiutancką powieścią (roboczy tytuł - Walkiria), publikuje recenzje na łamach Dzikiej Bandy, a także prowadzi własnego bloga.

Chcesz zamieścić wpis gościnny na blogu KULTURA MASOWA? Napisz wiadomość na maila popkultura@kulturamasowa.pl.

Zobacz wszystkie wpisy

1 Comment

 • Na wypadek, gdy YouTube skasował niektóre kawałki, wrzucam pełną listę utworów, żeby w razie czego bez problemu zrekonstruować playlistę.

  GG Neeks ft. LilPeep – Mo Murda (prod. Willie G)
  Lil Peep x Lil Tracy – Castles (prod. Nedarb Nagrom)
  Lil Peep – Pray I Die (prod. Nedarb Nagrom)
  Lil Peep x Atoms – Garden (prod. Dubz X Rich Beatz)
  Lil Peep x Omen XIII – We’ll be fine (prod. mysticphonk)
  Lil Peep ft. Ghostemane – The Pull Off (prod. Absolute Terror)
  Lil Peep x Ghostemane x JGRXXN – Words You Hear On A Sinking Ship (prod. JGRXXN x JO$HEAT’N)
  Lil Peep x Bexey – Watch (prod. Kryptik)
  Mikey Cortez ft. Lil Peep – No Love (prod. Willie G)
  Little Pain ft. Lil Peep – Emo Nite (prod. Butch Dawson)
  Lil Peep x ITSOKTOCRY ft. Yunggoth – Walk (prod. Hounds)
  Mackned ft. Lil Peep – Suicide (prod. Bighead)
  Meeting by Chance ft. Lil Peep – Let it flow
  Lil Peep x Horse Head – Regrets (prod. Lederrick)
  Milkavelli ft. Lil Peep – ZZZ (prod. MNDSGN)
  Lil Peep – Honestly (prod. Horse Head)
  Lil Peep – Downtown (prod. Lederrick)
  Craig Xen ft. Lil Peep – Unbreakable (prod. Roca Beats)
  Lil Peep – Little Hell (prod. John Mello)
  Lil Peep – Shame on U (prod. Haardtek)
  Slug Christ ft. Lil Peep – Supernova/Reflection

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *