dwoje ludzi na randce, wino, czarno-białe zdjęcie, plaża w tle, romantyczne ujęcie

Jak powinna postępować kobieta podczas randki? Poradnik z 1930 roku

 • 3
 •  
 •  

100 lat temu świat wyglądał zupełnie inaczej. Żyjemy w globalnej wiosce, a dzięki powszechnemu dostępowi do internetu, prawie z każdym możemy porozmawiać w dowolnym momencie.

JAK WYGLĄDAŁA RANDKA W 1930 ROKU?

Umawianie się na randki to nic prostszego, biorąc pod uwagę liczbę różnych portali i aplikacji randkowych. Randkom z lat 30. bliżej było do dzisiejszych spotkań biznesowych niż towarzyskich.

Nieco wcześniej, bo jeszcze pod koniec XIX wieku randki przebiegały według prostego schematu. Mężczyzna przychodził do kobiety, która mu się podobała. Para spędzała czas w obecności rodziców lub wyznaczonego opiekuna – tak zwanej przyzwoitki.

Można było zapomnieć o jakimkolwiek fizycznym kontakcie. Oczywiście nie mówimy o uściśnięciu lub pocałowaniu dłoni, bo chyba to wchodziło w rachubę. Każda inna forma okazywania sobie czułości była możliwa tylko w sytuacji, kiedy para zgubiła przyzwoitkę. Jednak – jak sami rozumiecie – takie sytuacje raczej nie miały miejsca.

Spotkania służyły głównie ocenie sytuacji materialnej i statusu społecznego, bo to właśnie te czynniki miały główny wpływ na ostateczną decyzję o zawarciu małżeństwa. W tamtych czasach nie było sytuacji, że dwoje kochanków wychodziło razem na randkę. Jeśli kobieta zdecydowała się na mężczyznę, to stawali się parą zarówno w domu jak i na spotkaniach towarzyskich.

NARODZINY KONCEPCJI RANDKOWANIA

Tak było w wyższych sferach – przynajmniej do późnych lat 20. Niższe warstwy społeczne musiały sobie radzić inaczej. Biedniejsi ludzie często spotykali się poza domem, bo nie mieli warunków i przestrzeni do organizowania randki u siebie.

Poza tym ich status majątkowy nie miał zbyt wielkiego znaczenia, bo niższe warstwy zwykle jechały na tym samym wózku. W ten sposób zaczęto popularyzować koncepcję chodzenia na randki. Jednak choć spotkania były bardziej nieformalne, to ich ostatecznym celem i tak było zawarcie małżeństwa.

Zawirowania na świecie sprawiły, że zwyczaj spędzania czasu pod czujnym okiem przyzwoitki zaczął ustępować miejsca chodzeniu na randki. Zawierucha pierwszej i drugiej wojny światowej, Wielki Kryzys czy walka o prawa kobiet sprawiły, że wiele podobnych zwyczajów odeszło do lamusa.

Randki zaczęły być formą spędzania wolnego czasu, choć wciąż nadrzędnym celem takich spotkań było znalezienie partnera do małżeństwa. Do dziś najwięcej zmieniło się w roli kobiety podczas randki.

Faceci wciąż mają być rycerscy. Często na barkach mężczyzn spoczywa zorganizowanie i opłacenie wspólnie spędzonego wieczoru. Do dzisiaj przetrwały też pewne zwyczaje związane z zachowaniem wobec kobiety. Mężczyźni w latach 30. podawali damie chustkę do nosa, otwierali przed nią drzwi lub oddawali marynarkę, jeśli kobieta tylko wspomniała o chłodzie.

PORADY DLA KOBIET IDĄCYCH NA RANDKĘ

Pewnego razu w magazynie Click Parade pojawił się artykuł z zestawem wskazówek dla kobiet. Jesteście ciekawi jak powinna zachowywać się prawdziwa dama sprzed II wojny światowej?

 • Nie siadaj w dziwnej pozycji. Nigdy nie powinnaś też wyglądać na znudzoną, nawet jeśli rzeczywiście jesteś. Unikaj wulgarnego zachowania, np. żucia gumy, a jeśli już musisz, to rób to cicho i nie otwieraj ust.
 • Mężczyźni nie lubią kobiet, które pożyczają od nich chustkę do nosa, a potem brudzą ją szminką. Makijaż to sprawa prywatna – nie zajmuj się nim, kiedy on patrzy.
 • Nie mów o ubraniach i nie próbuj opisywać mężczyźnie tego, co ostatnio kupiłaś. Rozmawiajcie o tym, o czym on będzie chciał mówić.
 • Nie bądź sentymentalna, ani nie próbuj wyciągać z mężczyzny informacji, o których on wstydzi się rozmawiać. Faceci nie lubią płakać, zwłaszcza w miejscach publicznych.
 • Nie pij za dużo alkoholu, ani nie wygłupiaj się w miejscu publicznym, bo przyniesiesz mu wstyd.
 • Nie rozmawiaj z kelnerem tak, jakby był Twoim kolegą. Podczas randki możesz rozmawiać wyłącznie z mężczyzną, który Cię zaprosił.
 • Nie każ facetowi na siebie czekać. Przygotuj się do wyjścia odpowiednio wcześniej, żeby nie robić tego w holu, kiedy on czeka.
 • Nie używaj samochodowego lusterka do sprawdzania makijażu czy stanu Twojej fryzury.
 • Nie rozmawiaj podczas tańca. To rozprasza i jest denerwujące.
 • Nie dotykaj faceta w żaden niejednoznaczny sposób podczas randki. Żadnego trzymania się za ręce w miejscu publicznym! Nie pozwól też, aby jego ręka znalazła się na Twoim ramieniu podczas oglądania filmu w kinie.

CO WYWOŁAŁO ZMIANĘ KULTUROWĄ?

Najpierw były zaloty, które miały swój własny zestaw reguł, których należało przestrzegać. W miarę jak życie zaczynało się dynamizować – na dodatek w USA samochody zyskiwały popularność, co pozwalało na ucieczki z dala od rodziców – spotkania młodych ludzi przestały być formalne.

Zmiany nastąpiły między innymi dlatego że w życiu młodych ludzi zmieniły się priorytety. Szkoła, studia, a potem praca – te trzy rzeczy zaczęły wywierać coraz większy wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa. Randki stały się odskocznią od szarej rzeczywistości, a ludzie chcieli się bawić i jest to całkowicie normalne.

MAŁŻEŃSTWA Z ROZSĄDKU ODCHODZĄ DO LAMUSA

Tak jak wspominałem wcześniej, na początku XX wieku małżeństwa zawierano przede wszystkim ze względu na pozycję i status majątkowy mężczyzny, którego wybierała kobieta. Społeczeństwo uznawało, że miłość pojawi się po ślubie i taki jest właściwy porządek rzeczy. Popularyzacja randek sprawiła, że ludziom zaczęło zależeć na przeżyciu romansu i miłości przed podjęciem decyzji o ślubie.

Młode osoby przestały się martwić o zabezpieczenie finansowe na przyszłość i odpuściły sobie wyścig po drabinie społecznej. Nadrzędną wartością stało się pragnienie znalezienia partnera na resztę życia.

Randkowanie zmieniło się na przestrzeni lat. Historia sprawiła, że przestał obowiązywać model szukania partnera ze względu na status majątkowy. Wojna i protesty na świecie zmieniły obyczajowość młodych ludzi i tak jest do dzisiaj. Ciekawe, co jeszcze się zmieni z biegiem czasu?

Źródła:

Zdjęcie do wpisu pochodzi ze strony www.pexels.com – licencja CC Zero.

From front porch to back seat – książka o randkowaniu w Stanach Zjednoczonych

Encyclopedia of Gender and Society (Tom 1)

Autor wpisu

Mateusz M. (Autor)

Uwielbiam twórczość Edgara Allana Poego i Salvadora Dali. W wolnym czasie czytam książki, oglądam filmy/seriale i rysuję. Najbardziej lubię horrory Stephena Kinga.

Zobacz wszystkie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *